Bērna zobu tīrīšana

Labākais veids, kā rūpēties par mazuļa zobiem, ir paradums tos tīrīt, pat ja zobiņš ir tikai viens! Sākumā izmantojiet mīkstu zobu birsti ar ūdeni. Pēc 18 mēnešu vecuma izvēlieties zobu pastu ar zemu fluora līmeni, kas piemērota lietošanai bērniem. Svarīgi ir arī lietot zobu diegu jau no paša sākuma. Pirms zobi ir izauguši, ieviesiet labus paradumus un notīriet mazuļa smaganas ar mīkstu lupatiņu divas reizes dienā.

Neuztraucieties, ja sākumā nesanāk notīrīt zobus pārāk labi. Vissvarīgākais ir pieradināt viņu pie zobu tīrīšanas, lai mazulis zina, ka tā ir viņa ikdienas sastāvdaļa. Kad pieradīsiet pie mazuļa zobu tīrīšanas, dariet to divas reizes dienā: vienu reizi no rīta un otru reizi tieši pirms iešanas gulēt.

Kad bērns kļūst vecāks, var rasties kārdinājums ļaut bērnam tīrīt zobus bez palīdzības. Tomēr ir svarīgi iemācīt bērnam zobus tīrīt patstāvīgi, ir ieteicams palīdzēt viņam ar zobu tīrīšanu līdz aptuveni 7 gadu vecumam, kad bērns to pats spēj pietiekami labi.

Ierobežojiet cukura lietošanu

Cukurs ir mutē dzīvojošo baktēriju pārtikas avots. Baktērijas izdala skābi, kas var radīt bojājumus zobu ārējai virsmai (emaljai). Lai gan siekalas palīdz novērst šos bojājumus, tomēr, ja bojājumu ir vairāk, zobi var sākt bojāties un veidoties caurumi.

Konfektes un cukuru saturoši dzērieni no mazuļu pudelītēm ir īpaši kaitīgi, jo tie ir tiešā kontaktā ar mazuļa zobiem ilgāku laika periodu un visticamāk izraisīs caurumu veidošanos. Vislabāk ir ierobežot saldumu lietošanu pēc iespējas vairāk un savlaicīgi izveidot labus veselīgas ēšanas un zobu tīrīšanas ieradumus.

Ņemiet vērā šādus padomus, lai samazinātu laiku, kurā Jūsu mazuļa zobi ir saskarē ar cukuru:

  • Kad mazulis ir paēdis, noņemiet viņu no krūts vai pudelītes
  • Nelieciet mazuli gultā ar pudelīti
  • Nekad nelejiet cukuru saturošus dzērienus pudelītē
  • Nekad nemērcējiet knupīti saldās vielās
  • Pēc iespējas iegādājieties medikamentus, kas nesatur cukuru
  • No aptuveni sešu mēnešu vecuma māciet bērnam dzert no krūzītes
  • Bērniem pēc 12 mēnešu vecuma galvenajam dzērienam vajadzētu būt ūdenim.
  • Augļu sula bērniem nav nepieciešama un to neiesaka augstā cukura satura un skābuma dēļ.

Ir grūti noteikt, vai dažādi pārtikas produkti satur cukuru, jo tam mēdz būt daudz dažādi nosaukumi. Visbiežāk sastāvdaļu sarakstos cukuru dēvē par fruktozi, saharozi, dekstrozi, glikozi. Varētu likties, ka dabīgas izcelsmes cukurs ir labāks, tomēr visu veidu cukuri – gan dabīgais cukurs augļos, gan pievienotais cukurs, gan cukurs medū var izraisīt zobu bojājumus.