Kas ir drudzis?
Par drudzi parasti uzskata jebkuru temperatūru, kas ir augstāka par ķermeņa normālo temperatūru 37,50C, un visbiežāk tā ir pirmā pazīme, ka bērns cīnās ar infekciju. Temperatūras paaugstināšanās palīdz Jūsu bērna imūnsistēmai tikt galā ar infekciju, apgrūtinot vīrusu un baktēriju izdzīvošanu.
Bērniem temperatūra var paaugstināties arī zobu nākšanas laikā, pēc vakcīnas saņemšanas vai pārkarstot bieza apģērba vai gultas veļas dēļ. Vislabākā taktika ir rūpīga bērna novērošana – tādā veidā Jūs sapratīsiet, vai temperatūras paaugstināšanās ir saistīta ar pārāk biezu bērna satīšanu veļā vai apģērbā.
Kādas ir tipiskās drudža pazīmes?
Parasti Jūs varat noteikt, vai bērnam ir drudzis, pieskaroties viņa pierei vai izmērot temperatūru ar termometru. Tomēr temperatūra nav vienīgā pazīme.
Pazīmes, ka bērnam ir drudzis:
- Uzbudināts
- Likties karsts un pietvīcis
- Nekontrolējami drebuļi
- Slikta pašsajūta
- Pēkšņa vemšana
Dažiem bērniem pēkšņa temperatūras paaugstināšanās var izraisīt arī krampjus – sauktus par drudža krampjiem, kuru laikā bērna ķermenis purinās un raustās. Drudža krampji ir biedējoša pieredze, tomēr parasti tie ir īslaicīgi un maz ticams, ka tie nodarīs kādu kaitējumu. Kad krampji ir beigušies, meklējiet medicīnisku palīdzību.
Kad vajadzētu uztraukties par drudzi?
Kaut arī drudzis ne vienmēr norāda uz nopietnu slimību, Jums vajadzētu vērsties pie ārsta, ja:
- Bērns ir jaunāks par 6 mēnešiem
- Bērns vemj un atsakās dzert
- Bērns izjūt sāpes
- Bērns šķiet miegaināks nekā parasti
- Temperatūra paaugstinās virs 38,50C
- Drudzis ilgst vairāk par 1 dienu
- Bez drudža ir vēl citi simptomi, piemēram, stīva spranda, izsitumi vai elpošanas problēmas
- Ja jūtaties satraukts un norūpējies.
Kā atvieglot drudzi?
Protams, Jūs vēlēsieties, lai bērns jūtās maksimāli ērti un mierīgi, kad viņam ir drudzis, un ļoti svarīgi ir izvairīties no dehidratācijas. Dienas garumā un visos nemierīgajos nakts periodos dodiet bērnam dzert tīru šķidrumu, piemēram, ūdeni, atšķaidītu sulu vai sīrupu.