Galvenie fakti par Nurofen (Ibuprofenum) un ar kuņģa darbību saistītām blaknēm

  • Ja Jūs lietojat Nurofen (Ibuprofenum) tā, kā norādīts uz iepakojuma, ir maz ticams, ka tas izraisīs kuņģa darbības traucējumus.
  • Ja Jūs lietojat Nurofen (Ibuprofenum) tā, kā norādīts uz iepakojuma, tas ir tikpat labi panesams kā paracetamols.
  • Nelietojiet Nurofen (Ibuprofenum), ja Jums kādreiz ir bijusi kuņģa čūla vai ar kuņģa darbību saistītas problēmas.
  • Vērsieties pie ārsta, ja Jums ir nepieciešamas ilgtermiņa pretsāpju zāles. Ilgstoša NSPL lietošana dažiem cilvēkiem var izraisīt kuņģa darbības traucējumus.

Kādas ir NSPL iespējamās ar kuņģa darbību saistītās blaknes?

Retos gadījumos NSPL, piemēram, ibuprofēns var izraisīt tādas vieglas ar kuņģa darbību saistītas blaknes kā gremošanas traucējumi, dedzinoša sajūta aiz krūšu kaula, nelabums, apetītes zudums, kuņģa sāpes, caureja. Nopietnākas blaknes ir čūlas, asiņošana vai plīsumi kuņģī vai zarnās , taču parasti tās ir saistītas ar NSPL lietošanu lielās devās (vairāk kā 1200mg/dienā) ilgu laika periodu (ilgāk kā 3 dienas pēc kārtas).

Iespēja, ka Jums būs kādas no šīm blaknēm, ir lielāka, ja Jums pagātnē ir bijušas problēmas ar kuņģa darbību – šī iemesla dēļ Jums nevajadzētu lietot Nurofen, ja Jums kādreiz ir bijusi asiņošana kuņģī vai citas ar kuņģa darbību saistītas problēmas.

Vai ibuprofēns rada kuņģa problēmas līdzīgi kā citi NSPL?

Ne visi NSPL ir vienādi. Ibuprofēns rada mazākas blaknes kā citi nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, ja tos lieto tā, kā norādīts uz iepakojuma.

Bezrecepšu deva un lietošanas ilgums. Klīniskie pētījumi liecina, ka:

  • Nelielās devās ibuprofēns rada mazāk blaknes kā citi NSPL, t.sk., diklofenaks, naproksēns un aspirīns.
  • Lietojot bezrecepšu medikamenta devu, ibuprofēnam un paracetamolam ir līdzīgi rādījumi par iespējamām blaknēm, kas saistītas ar kuņģa darbību.

Ar kuņģi saistītas problēmas biežāk rodas tad, ja NSPL tiek lietots lielās devās (vairāk kā 1200mg/dienā) ilgu laika periodu (ilgāk kā 3 dienas pēc kārtas). Vērsieties pie sava ārsta vai farmaceita ja Jums ir nepieciešamas pretsāpju zāles ilgtermiņā.

Kā NSPL lietošana ilgtermiņā ietekmē kuņģa darbību?

Pretiekaisuma pretsāpju līdzekļi, piemēram, ibuprofēns, īslaicīgi bloķē sāpju izraisošu ķīmisku vielu - prostaglandīnu veidošanos. Vietā, kur radušās sāpes, prostaglandīni aktivizē tuvējo nervu galus, kas signalizē smadzenēm par sāpju atrašanās vietu un stiprumu.

Prostaglandīni palīdz aizsargāt arī kuņģa sieniņas. Dažiem cilvēkiem ilgstoša prostaglandīnu veidošanās bloķēšana var izjaukt tā aizsargmehānismu, kas ļauj veidoties kuņģa čūlām.

Lietojot Nurofen (Ibuprofenum) kā norādīts uz iepakojuma (īslaicīgi un mazās devās), prostaglandīnu veidošanās tiek nomākta īslaicīgi un pastāv ļoti maza iespēja, ka Jums radīsies kādi kuņģa darbības traucējumi.

Vērsieties pie sava ārsta vai farmaceita ja Jums ir nepieciešamas pretsāpju zāles ilgtermiņā.

Atsauces:

  • 1

    Pelen F et al. Ann Pediatr 1998; 45(10): 719–28, funded by Reckitt Benckiser.

  • 2

    Autret-Leca et al. Curr Med Res Opin 2007; 23(9): 2205­–11, funded by Reckitt Benckiser.

  • 3

    Colmar Brunton OMNI Research, June 2014.

  • 4

    Yin HS et al. Arch Pediatr Adolesc Med 2010; 164(2): 181–6.