Kāda ir ibuprofēna iedarbība?

Ibuprofēns aptur liela daudzuma prostaglandīnu rašanos ķermenī slimības vai traumas gadījumā.

Prostaglandīni ir dabiskas ķīmiskas vielas, kas izdalās ķermenī, kad Jūs gūstat traumu vai esat slims. Kad prostaglandīni tiek atbrīvoti, tie padara tuvējos nervus ļoti jutīgus pret sāpēm – tas palīdz ķermenim saprast, ka kaut kas nav kārtībā. Tātad, ja Jūs uzliekat roku uz kaut kā asa, tuvējie nervi pasaka to smadzenēm, kuras ātri nodod ziņu par to, ka roka sāp.

Tāpat prostaglandīni rada iekaisumu un pietūkumu audos – tas ir iemesls, kāpēc slimības laikā piepampst kakls un ir aizlikts deguns, kad esat saaukstējies. Prostaglandīni arī ir iemesls tam, kāpēc sastiepta potīte piepampst un kļūst stīva.

Tā kā ibuprofēns aizkavē prostaglandīnu rašanos, tas darbojas vietā, kur radušās sāpes, atvieglojot tās un samazinot iekaisumu.

Kādi ir dažādi pieejamie ibuprofēna veidi?

Ibuprofens ir pieejams dažādu preparātu veidos. Divi no tiem visbiežāk sastopamie ir perorālie preparāti, kurus norij, uzdzerot ūdeni, un preparāti ārīgai lietošanai, kurus uzklāj uz ādas.

Perorālais ibuprofens – Ibuprofen tabletes, kapsulas vai suspensijas, kurus lieto ar ūdeni. Pēc ibuprofena tabletes iedzeršanas tā nonāk Jūsu kuņģī, kur tā sāk šķīst. Kad tablete ir izšķīdusi, tiek izdalīts ibuprofens. Tad caur kuņģa sieniņām tas tiek absorbēts asinsritē.

Pēdējos gados ir izstrādāti jauni ibuprofēna veidi. No tiem divi piemēri ir ibuprofēna lizīns un nātrija ibuprofēns – abi ir ibuprofēna sāls paveidi un tie tiek absorbēti līdz pat divām reizēm ātrāk kā standarta Nurofen*.

Kad ibuprofēns ir uzsūcies asinīs, tas sāk aizkavēt prostaglandīnu rašanos, kas savukārt palīdz mazināt sāpes un iekaisumu.

Ibuprofēna tabletes un kapsulas nav piemērotas zīdaiņiem un bērniem, tādēļ ir pieejami šķidrie preparāti bērniem.

Ibuprofēns ārējai lietošanai – parasti tas ir krēma vai gēla veidā un to uzklāj tieši uz sāpīgajām vietām ķermenī. Tas absorbējas ādā tieši tajā vietā, kur tiek izjustas sāpes. Viena no ārējo preparātu lietošanas priekšrocībām ir tā, ka medikaments nenonāk citās ķermeņa daļās, piemēram, kuņģī, kas var izraisīt blaknes.

*Rezultāti ņemti no zinātniskiem pārskatiem par bezrecepšu pretsāpju medikamentiem, t,sk,. standarta un ātras iedarbības ibuprofēna preparātiem.

Kādos gadījumos lietot ibuprofēnu?

Bezrecepšu ibuprofēna medikamentus lieto, lai īslaicīgi mazinātu sāpes un / vai iekaisumu šādos gadījumos:

  • Galvas sāpes (piemēram, migrēna, saspringuma galvas sāpes)
  • Muskuļu sāpes (piemēram, sastiepumi un izmežģījumi, sporta traumas)
  • Drudzis
  • Saaukstēšanās un gripas simptomi
  • Muguras sāpes
  • Zobu sāpes
  • Locītavu sāpes (piemēram, artrīta sāpes)
  • Sinusīta sāpes

 

Ibuprofēna vēsture

Ibuprofēnu izstrādāja un atklāja 1950-tajos gados “Boots Company” pētnieku grupa Lielbritānijā (šobrīd piederoša kompānijai “Reckitt Benckiser”). Grupas vadītāji bija Dr. Stjuarts Adams un viņa kolēģi Džons Nikolsons un Kolins Burrovs.

Mūsdienās miljoniem cilvēku lieto ibuprofēnu kā bezrecepšu līdzekli sāpju un drudža mazināšanai. Tāpat tas tiek plaši izmantots kā recepšu medikaments, lai atvieglotu sāpes, kas saistītas gan ar reimatoīdo, gan ar osteoartrītu.

Kas ir NSPL?

NSPL (saīsinājums no nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi) palīdz mazināt sāpes un samazināt iekaisumu, bloķējot sāpes izraisošo ķīmisko vielu, kuras dēvē par prostaglandīniem, veidošanos.

Piesardzības pasākumi

Nelietojiet ibuprofēnu:

Ja Jums ir kuņģa čūla vai citi kuņģa darbības traucējumi, nieru vai sirds problēmas.

Ja Jums ir alerģija no ibuprofēna, aspirīna vai citiem pretiekaisuma medikamentiem. Ja Jums ir alerģiska reakcija, pārtrauciet ibuprofēna lietošanu un nekavējoties vērsieties pie ārsta.

Grūtniecības pirmajos 6 mēnešos, izņemot pēc ārsta ieteikuma. Pilnībā nelietojiet pēdējos 3 grūtniecības mēnešos.

Ibuprofēna pārdozēšana

Ja Jums liekas, ka esat lietojis par daudz ibuprofēnu (pārdozējis), nekavējoties vērsieties pēc padoma Saindēšanās un zāļu informācijas centrā (tālrunis 67042473).

Ieteicamā maksimālā ibuprofēna dienas deva ir:

  • 1200mg/dienā pieaugušajiem un bērniem virs 12 g.v.
  • 800mg/dienā bērniem no 7-12 g.v.

Ja simptomi nemazinās, konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu. Pirms došanas bērniem, kas jaunāki par 12 mēnešiem, konsultējieties ar speciālistu. Nedodiet zīdaiņiem, kas jaunāki par 3 mēnešiem.

Visa šajā mājas lapā sniegtā informācija nav paredzēta diagnozes noteikšanai vai zāļu izrakstīšanai. Par visiem ar veselību saistītiem jautājumiem, lūdzu, sazinieties ar savu ārstu.